BİYOGRAFİ

BİYOGRAFİ

BİYOGRAFİ

Ahat URUK, 1965 yılında Sivas’ta doğmuştur. Baba adı Nihat, anne adı Meliha'dır. İlk ve orta dereceli okulları Sivas’ta tamamlamıştır.

               İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarı’ndan 1986 yılında mezun olmuştur. Başta Dr. Alaaddin YAVAŞÇA, Bekir Sıdkı SEZGİN, Necdet VAROL, Erol DERAN, İnci ÇAYIRLI ve Yalçın TURA gibi birçok müzik ûstadından yararlanmıştır.

              1982 yılından itibaren TRT İstanbul Radyosunda Erkeler Topluluğu, Klasik Koro ve Tasavvuf Topluluğunda görevler almıştır. Konservatuar yıllarında Kültür Bakanlığı görevleri ve Türk haftaları dolayısıyla Amerika, İngiltere, İtalya, Fransa, İspanya, Kuveyt, Dubai, Abudabi ve Katar gibi çeşitli ülkelerde konser ve gösterilere katılmıştır.

              1987 yılında TRT’nin açtığı sınavla İzmir Radyosu’na girmiştir. 20 senelik sanatçılığı süresinde kurumun düzenlemiş olduğu birçok konser ve programlarda görevler almıştır.

             Olağan üstü ses güzelliği ve icra kalitesiyle milyonlarca müzik severin gönlünde taht kuran sanatçımız genç yaşında amansız hastalığa yenik düşerek 15 Eylül 2007 tarihinde aramızdan ayrılmıştır.

               Kendisini saygıyla anıyor, ailesine ve sevenlerine baş sağlığı diliyoruz...

Sosyal Medya